Wykorzystaj różne tryby pomiaru światła w polowaniu na idealne zdjęcie

Fotografia to sztuka łapania światła, a pomiar światła jest jednym z najważniejszych elementów procesu fotografowania. Pomiar światła w fotografii jest zasadniczo pomiaru ilości światła padającego na obraz. Różne tryby pomiaru światła pozwalają na właściwe dostosowanie ustawień ekspozycji, aby uzyskać na zdjęciu pożądany efekt. W tym artykule omówimy podstawowe tryby pomiaru światła w fotografii i poradzimy, jak wykorzystać je do uzyskania najlepszych wyników.

1. Tryb “Mierzenie matrycy”

Tryb “Mierzenie matrycy” lub “Evaluative metering” (w zależności od modelu aparatu) jest najbardziej zaawansowanym trybem pomiaru światła. W tym trybie aparat dzieli ekran na kilka stref i mierzy światło w każdej z nich, a następnie stosuje algorytm, aby dostosować ustawienia ekspozycji. Ten tryb działa najlepiej, gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdzie sceny obejmują wiele różnych odcieni i jasności. Tryb ten jest zazwyczaj najlepszym wyborem dla początkujących fotografów.

1. Tryb “Spot metering”

Tryb “Spot metering” to bardziej zaawansowany tryb pomiaru światła, który mierzy jasność tylko w małym obszarze kadru, najczęściej w centralnej części obrazu. Ten tryb jest idealny dla sytuacji, gdy chcemy skupić się na konkretnym elemencie w kadrze, a wszystkie pozostałe elementy mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze. Można to zrobić, ustawiając pomiar na kluczowe elementy, takie jak twarz w portretach lub żółtą świecącą karpię w pejzażach wymagających dużej precyzji.

1. Tryb “Center-weighted metering”

Tryb “Center-weighted metering” to tryb, którego ustawienia w większości opierają się na obszarze wokół centralnego punktu kadru. To najlepszy tryb pomiaru światła, jeśli chodzi o zdjęcia portretowe. Pomiar ten jest mniej zaawansowany niż inne tryby, ale w ramach kompromisów oferuje dobre efekty także w przypadku fotografii krajobrazowych i artystycznych.

1. Listopadowe porady dotyczące pomiaru światła w fotografii

– Używaj funkcji Auto-bracketing – to najlepszy sposób na uzyskanie najlepszych wyników w pomiarze światła. Gdy funkcja ta jest aktywna, aparat automatycznie podejmuje kilka zdjęć w różnych ustawieniach, aby zapewnić najlepsze wyniki.
– Sprawdzaj histogram – po wykonaniu zdjęć zawsze warto sprawdzić histogram, aby upewnić się, czy ekspozycja jest odpowiednia.
– Korzystaj z filtrowania ND – nawet jeśli ustawienia ekspozycji są poprawne, może okazać się, że zdjęcie jest zbyt jasne, ze względu na zbyt silne światło. W takiej sytuacji można zastosować filtrowanie ND, które pozwoli na bardziej równomierne wyważenie światła na całym zdjęciu.

1. Podsumowanie

Każdy tryb pomiaru światła ma swoje wady i zalety, ale stosując je odpowiednio do sytuacji, można uzyskać najlepsze rezultaty w każdej sytuacji. Używając funkcji Auto-bracketing, filtrowania ND i sprawdzania histogramu, otrzymamy pożądane obrazy będące kruchością artystyczną i umiejętnością mierzenia i łączenia różnych elementów w jedną spójną całość. Tryby pomiaru światła pozwalają na dostosowanie zdjęcia w sposób, który pokazuje Twoje pomysły, kreatywność i rzeczywistość, którą chcesz uchwycić.

Artykuł powstał we współpracy z planetarodzina.pl