Webdesign a UX/UI: jak tworzyć intuicyjne i satysfakcjonujące doświadczenia użytkownika

W dzisiejszych czasach projektowanie stron internetowych to nie tylko sprawa estetyki. Coraz bardziej istotne staje się również dobre i satysfakcjonujące użytkowanie witryny. Takie podejście określa się mianem UX/UI, czyli User Experience/User Interface. W tym artykule dowiesz się, jak tworzyć intuicyjne i satysfakcjonujące doświadczenia użytkownika, korzystając z narzędzi UX/UI, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki i funkcjonalności strony internetowej.

1. UX/UI – co to właściwie jest?

UX (User Experience) to podejście, które skupia się na tworzeniu stron internetowych z myślą o użytkowniku. Głównym celem UX jest zapewnienie użytkownikowi jak najlepszego doświadczenia podczas korzystania z witryny. UI (User Interface) natomiast to projektowanie interfejsów, które umożliwiają użytkownikowi interakcję z witryną. Dobry UI powinien zapewnić intuicyjną nawigację po stronie internetowej.

1. Jakie narzędzia wykorzystać?

Aby stworzyć stronę internetową z myślą o UX/UI, warto skorzystać z różnych narzędzi, takich jak np. testy użytkowników, analiza danych, mapowanie ścieżki użytkownika czy utworzenie prototypów. Istotną rolę odgrywają również wzornictwo responsywne i interaktywne.

– Testy użytkowników – czasem to użytkownicy wskazują, co na danej stronie internetowej działa nieprawidłowo, co jest nieczytelne czy też co należy ulepszyć. Dlatego warto przeprowadzić testy użyteczności, które pozwolą zbadać, jak użytkownicy odnajdują się na stronie i co warto poprawić.
– Analiza danych – dane takie jak liczba kliknięć, średni czas spędzony na stronie czy miejsce, w którym użytkownicy najczęściej porzucają nawigację, pozwalają na dokładne zaplanowanie obszaru, który wymaga poprawienia.
– Mapowanie ścieżki użytkownika – pozwala na zdefiniowanie najważniejszych celów, które użytkownik chce osiągnąć na stronie. Dzięki temu projektant wie, jakie elementy interfejsu należy położyć na pierwszym planie, a którym dać niższe priorytety.
– Wzornictwo responsywne – ponieważ coraz więcej osób przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych, projektowanie responsywne jest obecnie normą. Dzięki temu strona dostosuje się do rozmiaru ekranu użytkownika.
– Wzornictwo interaktywne – stosowanie animacji, efektów graficznych czy podświetlania elementów interfejsu może wpływać na wygodę użytkowania strony i sprawiać wrażenie, że strona jest bardziej interaktywna i przyjazna.

1. Czego unikać?

Projektując stronę internetową z myślą o UX/UI, warto unikać niektórych błędów, które bardzo często zdarzają się w projektowaniu stron internetowych. Przykłady to:
– Zbyt skomplikowana nawigacja – użytkownik nie powinien musieć długo szukać, gdzie znajdują się informacje, których szuka
– Zbyt duża ilość grafik – nadmiar grafik może spowolnić ładowanie strony i wpływać negatywnie na użytkownika
– Nieczytelne czcionki – trudno czytać tekst, który jest zbyt mały lub zbyt jasny
– Zbyt długi formularz – formularz, który zawiera wiele niepotrzebnych pól, może powodować frustrację u użytkownika

1. Jak zintegrować UX/UI z estetyką

Dobry design to taki, który łączy w sobie zarówno estetykę, funkcjonalność, jak i aspekty UX/UI. Aby zapewnić spójny design i jednocześnie funkcjonalność, warto skorzystać z narzędzi, takich jak:
– Kolorystyka –dobrze dobrane kolory przyciągają uwagę użytkownika i sprawiają, że strona jest bardziej czytelna i atrakcyjna
– Typografia – dobierając fonty, należy pamiętać o ich czytelności i dostosowaniu do konkretnej grupy docelowej
– Grafiki –dobrze dobrane grafiki mogą wzbogacić projekt strony, przyciągnąć uwagę użytkowników i ułatwić korzystanie z niej
– Animacje – niektóre efekty podświetlenia, ożywienia oraz dezaktywacji przycisków sprawiają, że strona wydaje się bardziej interaktywna i łatwiejsza w obsłudze

1. Podsumowanie

Stworzenie strony internetowej z myślą o UX/UI wymaga nieco więcej czasu i pracy niż tworzenie zwykłej strony internetowej. Niemniej jednak, satysfakcjonujące doświadczenie użytkowników może przynieść korzyść na dłuższą metę, a strona internetowa stanie się bardziej rozpoznawalnym i dobrze działającym środkiem komunikacji z klientami. Projektowanie UX/UI to stopniowa i efektywna prac, aby pomóc twojej witrynie osiągnąć swoje cele.

Artykuł powstał we współpracy z fotofilmkadr.pl