Nie wystarczy już aktualnie samo posiadanie strony internetowej i tym samym, aby dotrzeć do szerszego gremium odbiorców, należy stosować techniki SEO. Dzięki nim nasza internetowa wizytówka znajdzie na czołowych miejscach w przodujących wyszukiwarkach. Nie zawsze jednak w tym celu wykorzystuje się wytyczne zgodne z algorytmem Google. Czemu tak się dzieje? Część osób chce bowiem pójść na skróty i wykorzystując metody black hat seo szybciej osiągnąć zamierzony rezultat. Czy ma to rację bytu? Czy grożą za t jakieś konsekwencje? To tylko kilka kwestii, jakie zostaną poruszone w dalszej części tego tekstu.

Black Hat SEO – krótka charakterystyka

Black Hat SEO jest najogólniej rzecz, ujmując działaniami niedozwolonymi, ale szybko pozwalają one wspiąć się na szczyt w wynikach wyszukiwania. Nie opłaca się ich jednak wykorzystywać, bo są to praktyki nieetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla działania naszej strony www.

Na czym polegają te techniki pozycjonowania?

Jak już zostało to wspomniane metody black hat seo, pozwalają szybko poprawić notowania w wyszukiwarkach. Warto więc sprawdzić, na czym one polegają, lecz chodzi tu tylko i wyłącznie o sama świadomość istnienia tego rodzaju praktyk. Nie zalecamy bowiem w żadnym razie stosowania ich w praktyce. Przykładem takich rozwiązań jest np. nienaturalne wciskanie do treści słów kluczowych. Jest to nie tylko sztuczne, ale i nie da się tego w praktyce czytać. Można również spotkać się z witrynami www, gdzie zawarte są w zasadzie same kluczowe frazy i zawierają one odnośniki do podstawowej platformy. Jeszcze innym działaniem tego typu jest tzw. cloaking, czyli podzielenie witryny na tę widoczną dla użytkowników i zupełnie inną dla robotów wyszukiwarek.

Co może nas spotkać za wykorzystywanie Black Hat SEO

Idąc na łatwiznę, można błyskawicznie zyskać, lecz jeszcze szybciej stracić. Wśród kar, jakie możemy otrzymać, od właścicieli wyszukiwarek są:

  • filtry nałożone na daną stronę www,
  • spadek strony internetowej w wynikach wyszukiwania,
  • coraz mniejsze zaufanie wyszukiwarki do naszej witryny,
  • ban, czy całkowite wyeliminowanie z wyników wyszukiwania.

Jak zatem widać wizja stosowania metod czarnego kapelusza jest kusząca, to jednak efekty tego mogą być bolesne. Zatem lepiej odczekać i uzbroić się w cierpliwość, a mieć jednocześnie pewność praktyk zgodnych z obowiązującymi normami.