Webdesign i storytelling: Jak opowiadać historię za pomocą projektu graficznego

W dzisiejszych czasach design strony internetowej nie polega już tylko na ładnej grafice i estetycznym układzie elementów. Współcześnie ważne jest to, jakie emocje wywołuje dany projekt graficzny, jaki przekaz niesie i jakie historie do opowiedzenia ma projekt. Właśnie dlatego tak istotnym elementem dla każdej strony internetowej jest storytelling.

1. Co to jest storytelling?

Storytelling to sztuka opowiadania historii. To sposób na prowadzenie odbiorców przez różne emocje i doświadczenia, mające na celu przekazanie konkretnej myśli lub idei. Celem storytellingu jest przede wszystkim wzbudzenie emocji w odbiorcy, który po zakończonej historii powinien zyskać lepsze zrozumienie opowiadanej przez nas tematyki.

1. Dlaczego storytelling jest niezwykle ważny w projektowaniu stron internetowych?

Projektowanie strony internetowej to nie tylko stworzenie ładnego wyglądu, ale również przekazanie pewnego przekazu oraz zapewnienie wyjątkowego wrażenia internautom. Istotne jest, żeby projekt nie tylko zachwycał grafiką, ale przede wszystkim skłaniał do zatrzymania się na chwilę, przeczytania treści i pochłonięcia opowiadanej historii. Dlatego właśnie storytelling jest tak ważnym elementem projektowania stron internetowych.

1. Jak wykorzystać storytelling w projektowaniu stron internetowych?

– Na początek trzeba określić, jaka historia ma zostać przekazana. Ważne jest, aby historia była spójna z tematyką strony internetowej, a jednocześnie przykuwała uwagę potencjalnych odbiorców.

– Należy zdecydować, jaką formę przybierze storytelling. Może to być krótka historia w postaci tekstu, zdjęć, czy filmów lub dłuższa narracja, której elementy będą pojawiać się w różnych częściach strony internetowej.

– Warto zadbać o oprawę wizualną, która odpowie na potrzeby opowiadanej historii. Dobre zdjęcia, filmiki, grafiki czy animacje sprawiają, że historia nabiera dodatkowego wymiaru i jest łatwiejsza do zapamiętania.

1. Przykłady dobrze wykonanego storytellingu

– Coca-Cola. Marka Coca-Cola na swojej stronie internetowej opowiada historię swojego powstania, pokazując, jak poprzez reklamę i marketing stworzono markę, która znana jest dziś na całym świecie.

– Apple. Na stronie internetowej firmy Apple opowiada się ekscytujące historie o tworzeniu nowych produktów, ich inspirowaniu i wprowadzaniu na rynek. Historie te łączą wizualizacje, filmy i tekst, tworząc jednocześnie niepowtarzalne wrażenie.

1. Podsumowanie

Storytelling w projektowaniu strony internetowej jest techniką, za pomocą której można stworzyć wyjątkowe wrażenia internautom. Istotne jest, aby historia była spójna z tematyką strony, ale jednocześnie intrygująca i angażująca odbiorców. Oprawa wizualna, dobra jakość fotografii, animacji i filmów są kluczowe dla osiągnięcia celów storytellingu. Poprzez storytelling strona internetowa staje się bardziej przyjazna i interesująca, a internauci stają się bardziej zaangażowani w treści przekazane na witrynie.

Artykuł powstał we współpracy z innowacyjnanaukaebiznesu.pl