Psy małych ras to dość duża i zróżnicowana grupa, w której można znaleźć psy ras towarzyszących jak i nawet psy wykorzystywane w myślistwie. Małe psy świetnie nadają się do małych mieszkań, ponieważ część swojego zapotrzebowania na ruch mogą zaspokoić poprzez zabawę w obrębie czterech ścian. Oczywiście jak każde inne psy muszą wychodzić na spacery, ponieważ węszenie i eksplorowanie terenu to jedna z podstawowych potrzeb każdego psa.

Najmniejsze rasy psów to między innymi Chihuahua, znane ze swojej odwagi mimo niewielkich rozmiarów, serdeczne i wesołe maltańczyki i podobne do nich biszony, oraz shih-tsu i wszystkie te psy należą do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Psy małych ras to także West Highland White Terier, czy jamnik króliczy i inne niewielkie psy o zapędach myśliwskich.
Najmniejsze rasy psów to miniaturowe psiaki wyglądające niemal jak maskotki, jednak pamiętać należy, że nie są one zabawkami i jak wszystkie inne psy mają potrzebę ruchu i trzeba je zabierać na regularne spacery. Mimo swojego uroczego wyglądu nie wszystkie z tych ras dobrze odnajdą się w towarzystwie dzieci.